ESA pracuje nad satelitarnym internetem 5G

Europejska Agencja Kosmiczna tworzy satelitarny internet 5G. System zapewni szybsze transfery, pozwalające korzystać z nowych usług multimedialnych.

Za kilka lat wdrożony zostanie system 5G, co pozwoli operatorom zapewnić klientom znacznie szybszy dostęp do internetu. Dzięki temu będzie można korzystać ze znacznie bardziej rozbudowanych usług multimedialnych, takich jak telewizja czy filmy w 4K.

W realizację tego projektu włączyła się Europejska Agencja Kosmiczna, która bierze udział w nowej inicjatywie o nazwie Satelita dla 5G. Podczas Paris Air and Space Show, podpisano porozumienie z 16 europejskimi agencjami kosmicznymi, które wspólnie opracują nowe satelity przeznaczone do szybkiego internetu.

Satelitarny internet 5G będzie mieć znaczną przewagę nad naziemnym, ponieważ działać ma praktycznie wszędzie. Przeszkodą nie są dla niego góry zwykle tłumiące sygnał radiowy. Oprócz tego skorzystamy z niego także na wyspach, gdzie nie ma masztów telefonii komórkowej.

Porozumienie jest na razie w bardzo wczesnej fazie, zaś uczestnicy projektu nie przedstawili jeszcze wszystkich szczegółów prac, które zamierzają wykonać. Więcej na ten temat powinniśmy usłyszeć podczas konferencji “Space and Satcom for 5G: European Transport and Connected Mobility”, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca.

Satelitarny internet 5G

Źródło: Esa.int

You may also like...