Twórca Essential Phone oskarżony o kradzież technologii

Andy Rubin, twórca smartfona Essential Phone został oskarżony o kradzież technologii. Firma Keyssa twierdzi, że telefon wykorzystuje jej pracę.

W branży technologicznej często dochodzi do sporów dotyczących rozwiązań technicznych i firmy wzajemnie oskarżają się o ich kradzież. Tym razem takie oskarżenie wysunięto wobec Andy Rubina, twórcy smartfona Essential Phone, który niedawno pojawił się na rynku.

Choć urządzenie nie wzbudza dużego zainteresowania klientów, gdyż dotąd sprzedano go tylko 5000 egzemplarzy, to jego twórca może mieć spory problem. Firma Keyssa, wspierana przez współtwórcę iPoda Tony Fadella, oskarża Rubina o kradzież należącej do niej technologii.

Keyssa twierdzi, że od 2009 roku pracuje nad technologią bezprzewodowej komunikacji, która nie używa WiFi, ale jest lepsza od Bluetooth czy NFC. Wspólnie z partnerami opracowała chip wykorzystujący te rozwiązanie, który nie wszedł jeszcze do produkcji. Tymczasem Essential Phone posiada bezprzewodowe złącze wykorzystywane do komunikowania się z akcesoriami aparatu, bazujące na technologii Keyssa.

Keyssa zapewnia, że przez 10 miesięcy prowadziła z Essential rozmowy dotyczące wykorzystania jej technologii w jego smartfonie. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2016 roku i Keyssa nawiązała współpracę z inną firmą. Tymczasem Essential przez 10 miesięcy testów na tyle poznało tę technologię, że postanowiło ją wykorzystać we własnym produkcie.

Keyssa twierdzi, że nie otrzymała żadnego wynagrodzenia za technologię wykorzystaną w smartfonie Essential, dlatego będzie się go domagać w sądzie. Suma roszczeń nie została ujawniona.

Essential Phone

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...