Facebook oficjalnie zapowiedział swą własną kryptowalutę

Zgodnie z obietnicą, Facebook zapowiedział wreszcie swą własną kryptowalutę. Nazywa się Libra i będzie współpracowała z cyfrowym portfelem o nazwie Calibra.

Choć moda na kryptowaluty w ostatnim czasie nieco przygasła, to cyfrowy pieniądz nadal cieszy się sporą popularnością. Jest ona wciąż na tyle duża, że kolejne firmy wprowadzają na rynek własne środki płatnicze, a jedną z nich jest Facebook.

Już od jakiegoś czasu krążyły plotki, że amerykański portal planuje własną kryptowalutę, a dziś firma oficjalnie ją zaprezentowała. Nazywa się ona Libra i wejdzie do użytku w przyszłym roku, wraz z cyfrowym portfelem o nazwie Calibra.

Facebook zapowiedział kryptowalutę

Portfel będzie wspierany przez Facebooka, natomiast o stabilność kryptowaluty zadba Libra Association. To organizacja zrzeszająca wiele firm, której siedziba główna mieści się w szwajcarskiej Genewie. Wśród członków organizacji oprócz Facebooka, znajdziemy także operatorów kart płatniczych Visa i MasterCard, firmę PayPal, Ubera, Spotify, a nawet eBay.

Organizacja zapewnia, że Libra będzie wspierane przez rzeczywiste aktywa, choć nie chciała na razie przybliżyć tej kwestii. Pozwoli to zwiększyć zaufanie do nowego pieniądza, a równocześnie zapewni stabilność jego kursu.

Celem istnienia tej kryptowaluty, jest zwiększenie dostępności podstawowych usług finansowych dla ludzi z całego świata. Calibra zostanie więc zintegrowana z Messengerem i WhatsApp, a także otrzyma własną aplikację. Facebook liczy na to, że w przyszłości przesyłanie pieniędzy oraz płacenie za zakupy stanie się tak proste, jak wysyłanie wiadomości tekstowych.

Oczywiście to dopiero początek planów amerykańskiego koncernu. Wkrótce dodane zostaną także dodatkowe usługi dla zwykłych użytkowników oraz biznesu. Będzie to m.in., opłacenie rachunków jednym przyciskiem, kupno kawy poprzez zeskanowanie kodu, czy też korzystanie z komunikacji miejskiej bez potrzeby noszenia gotówki lub biletu.

Naturalnie Facebook zadbał o bezpieczeństwo transakcji. Portal zapewnia, że zastosowano tu te same systemy weryfikacji oraz zapobiegania oszustwom, których korzystają banki i operatorzy kart. Są to m.in., automatyczne systemy wykrywające i blokujące próbę oszustwa. Dodatkowo kryptowaluta będzie miała pełne wsparcie techniczne dostępne przez całą dobę, więc rozwiązanie ewentualnych problemów nie potrwa długo.

Libra będzie dostępna w 2020 roku

Warto też pamiętać, że Calibra nie udostępni Facebookowi informacji o koncie czy dokonanych operacjach. Część danych będzie oczywiście gromadzonych, gdyż tego wymaga prawo oraz funkcjonowanie usługi. Nie będą jednak wykorzystywane celem lepszego targetowania reklam.

Więcej informacji na temat portfela Calibra, uzyskacie na jego oficjalnej stronie.

Libra

Źródło: Fb.com

You may also like...