Facebook zapewni szybki internet dla obszarów miejskich

W 2016 roku Facebook zapowiedział nowy projekt o nazwie Terragraph, którego celem miało być zapewnienie szybkiego internetu w obszarach miejskich. Dzięki współpracy z firmą Qualcomm, realizacja tego pomysłu jest już coraz bliżej.

W gęstej zabudowie miejskiej, sygnał bezprzewodowy nie radzi sobie najlepiej. Wysokie bloki skutecznie go tłumią, więc potrzeba niemałej liczby mocnych nadajników, by mógł być przesyłany bez zakłóceń. To niestety sprawia, że bezprzewodowy internet działa raczej średnio, a zapewnienie lepszej jakości funkcjonowania znacznie podnosi koszty.

Facebook pracuje jednak nad projektem, który może to zmienić. Dwa lata temu portal przedstawił pomysł o nazwie Terragraph, który miałby zapewnić szybki internet dla obszarów miejskich. Dzięki częstotliwości 60 Hz, powszechnie dostępnym podzespołom oraz chmurze obliczeniowej, koszty budowy takiej sieci byłyby bardzo niskie.

Dzięki współpracy z firmą Qualcomm, pomysł może wkrótce zostać zrealizowany. Technologia dostarczona przez znanego producenta procesorów dla urządzeń mobilnych, pozwoli stworzyć system oparty na wielu węzłach transmitujących sygnał. To rozwiązanie zapobiegnie jego zakłóceniom i zapewni wysoką prędkość transferu danych.

Projekt jest naturalnie wciąż w fazie rozwoju, ale pierwsze próby tego rozwiązania mają rozpocząć się już w połowie przyszłego roku. Wówczas dowiemy się jakie prędkości zapewni nowe rozwiązanie. Niewykluczone więc, że za kilka lat zaczniemy korzystać z szybkiej sieci bezprzewodowej, która będzie działać bez żadnych zakłóceń.

Facebook

Źródło: Qualcomm.com

You may also like...