Nowa technologia Audi umożliwi usuwanie CO2 z atmosfery

Audi wciąż pracuje nad zielonymi technologiami mającymi na celu pomoc naszej planecie. Jej najnowszy pomysł to niezwykły filtr, który umożliwia usuwanie CO2 z atmosfery.

Nieustanny wzrost ilości CO2 w atmosferze od lat spędza naukowcom sen z powiek. Jest to bowiem główna przyczyna w postępowaniu efektu cieplarnianego, powodującego podnoszenie się temperatury na naszej planecie. Naukowcy od lat pracują więc nad sposobami usuwania tego gazu z atmosfery, a kolejny pomysł zaprezentowało Audi.

Niemiecki koncern nawiązał współpracę z firmą Krajete, specjalizującą się w zielonej technologii, której efektem jest nowy filtr usuwający CO2 z powietrza. Jego modułowa konstrukcja zapewnia możliwość rozbudowy, dzięki temu można go bardzo łatwo dostosować do określonych potrzeb.

W wynalazku zastosowano nieorganiczny materiał filtrujący, który pomaga zmaksymalizować skuteczność technologii bezpośredniego przechwytywania powietrza (DAC). Dużą zaletą rozwiązania jest również to, iż filtrowane powietrze z otoczenia nie musi być poddawane procesowi wstępnego suszenia. To znacznie poprawia wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji.

Filtr zainstalowano w jednej z fabryk w Austrii, gdzie rocznie będzie usuwał z powietrza 500 ton CO2. Naukowcy jeszcze w tym roku planują dodać kolejny moduł, co podniesie jego wydajność do 1000 ton CO2 rocznie.

Warto zaznaczyć, że zgromadzony CO2 to surowiec, który można wykorzystać do zastosowań przemysłowych lub do stałego przechowywania. Przefiltrowane powietrze po zakończeniu pełnego procesu absorpcji, trafia natomiast z powrotem do atmosfery.

filtr
Źródło: Audi

Źródło

You may also like...