iOS 13 wydłuży żywotność baterii naszego smartfona

Zaprezentowany parę dni temu system iOS 13, przyniesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich jest zupełnie nowy, inteligentny system ładowania baterii.

Jakiś czas temu Apple rozpętało burzę przyznając się do celowego spowalniania wydajności iPhone’ów. Przedstawiciele koncernu tłumaczyli wówczas zdezorientowanym klientom, że uczyniono to dla ich dobra. Chciano w ten sposób zapobiec zawieszaniu się sprzętu spowodowanemu przez stary akumulator.

Można krytykować firmę z Cupertino za sposób w jaki podeszła do sprawy, ale nie da się zaprzeczyć, że baterie w smartfonach starzeją się bardzo szybko. Wynika to ze stosowania coraz szybszych systemów ładowania, nastawionych wyłącznie prędkość, nie zaś dbałość o sprawność akumulatora.

Po niedawnej wpadce Apple całkowicie zmieniło więc podejście do tej kwestii i pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu bateria będzie się starzała znacznie wolniej. Wejdzie ono do użytku wraz z systemem iOS 13. Sam producent wprawdzie nie ujawnił szczegółów działania nowego systemu, ale nieco konkretów możemy znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Z zamieszczonych tam informacji wynika, że podstawą nowej koncepcji jest skrócenie czasu, w którym iPhone jest w pełni naładowany. Pełne naładowanie i rozładowanie baterii, jest bowiem niekorzystne dla akumulatora. Nowa funkcja uczy się naszych codziennych nawyków ładowania sprzętu. Zakończy więc ładowanie na 80 procentach, dopóki nie będziemy chcieli skorzystać z telefonu.

Krotko mówiąc, system zarządzania baterią przyspieszy czas ładowania do 80 procent pojemności,. a powyżej tej wartości mocno go spowolni. Takie rozwiązanie powinno znacznie wydłużyć żywotność akumulatora.

Tak przynajmniej wygląda to w teorii, gdyż na razie nie mamy pojęcia jak nowe rozwiązanie spisze się w praktyce. Jeśli jednak będzie tak użyteczne jak twierdzą inżynierowi koncernu, to dla użytkownika przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim finansowych, gdyż wymiana zużytego akumulatora nie należy do tanich.

iOS 13

Źródło: Apple.com

You may also like...