Nowa folia opakowaniowa wydłuży przydatność żywności do spożycia

Zespół naukowców opracował nowy materiał opakowaniowy, który pozwoli wydłużyć okres przydatności do spożycia sprzedawanej żywności. Pozwoli to ograniczyć jej marnowanie i wyrzucanie.

Jednym z największych problemów krajów rozwiniętych, jest wyrzucanie jedzenia do śmieci, ponieważ psuje się zanim zostanie zjedzone. Wprawdzie mamy nowoczesne lodówki ze specjalnymi komorami, lecz niewiele one w tej kwestii pomagają. Dzięki wysiłkowi naukowców, być może jednak uda się wkrótce ten problem rozwiązać.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze, opracował nowy materiał opakowaniowy. Wykonany z naturalnych materiałów wydłuża przydatność żywności do spożycia, a ponadto jest biodegradowalny.

Niezwykły materiał opakowaniowy z funkcją dezynfekcji

Materiał powstał w procesie elektroprzędzenia. Jego włókna składają się z białka kukurydzianego znanego jako zeina, połączonego ze skrobią, celulozą i innymi polimerami pochodzenia naturalnego. Dodatkowo włókna nasycono naturalnymi związkami antybakteryjnymi, takimi jak tymianek, kwas cytrynowy i kwas octowy, które wydłużają świeżość produktów.

Gdy folią otoczymy artykuły spożywcze, takie jak mięso lub ryby, zawarte w materiale związki antybakteryjne nadal znajdują się we włóknach. Kiedy jednak wzrośnie wilgotność, która zapoczątkuje produkcję enzymów przez szkodliwe bakterie, wówczas związki uwalniają się. Folia działa wówczas jak środek dezynfekcyjny, zabijając bakterie i grzyby, zapobiegając tym samym psuciu się żywności.

Laboratoryjne testy wykazały wysoką efektywność nowego materiału w przedłużaniu świeżości produktów. Zawinięte w folię truskawki zaczęły pleśnieć dopiero po siedmiu dniach od zerwania. Dla porównania w owocach leżących w zwykłych koszach, pleśń rozwinęła się już po czterech dniach. Materiał pozwolił więc niemal dwukrotnie wydłużyć okres przydatności owoców do spożycia.

Istotne jest również to, że materiał jest przyjazny dla środowiska i po wyrzuceniu ulega biodegradacji. Dodatkowo zeinę pozyskuje się z mączki z glutenu kukurydzianego, będącego odpadem pochodzącym z produkcji etanolu. To bardzo ważne, gdyż nie trzeba by uprawiać kukurydzy wyłącznie do produkcji nowej folii.

Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat uda się skomercjalizować wynalazek. Dzięki temu ograniczymy ilość marnotrawionej żywności.

materiał
Nanyang Technological University

Źródło

You may also like...