Gigantyczne koszty wycofania Galaxy Note 7

Analitycy spekulują, że wycofanie z rynku wadliwych smartfonów Galaxy Note 7 zapowiedziany przez Samsunga, będzie kosztował firmę gigantyczne pieniądze. Prawdopodobnie pochłonie to nawet miliard dolarów.

Ponad 30 incydentów z wybuchającym Galaxy Note 7 z powodu wadliwej baterii sprawiło, że Samsung został zmuszony do wycofania wadliwego produktu z rynku i ogłosił wielki program zwrotu pieniędzy lub wymiany urządzenia.Producent apeluje do wszystkich nabywców tego modelu, aby przynosili go do sklepów, gdzie otrzymają swe pieniądze. Oprócz zwrotu gotówki, w Stanach Zjednoczonych firma wymienia wadliwe Galaxy Note 7 na Galaxy S7 oraz Galaxy S7 edge, zwracając różnicę w cenie pomiędzy tymi modelami.

Analitycy Bloomberga szacują, że koszty tej operacji mogą być gigantyczne, gdyż do sklepów trafiło łącznie ponad 2,5 mln sztuk tego sprzętu. Przypomnę, że Samsung już stracił 7 mld dolarów na spadku kursu akcji, jednak program wymiany może być równie bolesny. Zdaniem specjalistów pochłonie około 1 mld dolarów. To koszty krótkoterminowe, natomiast nikt nie jakie skutki przyniesie to w dłuższej perspektywie czasu.

Możliwe, że klienci uznają szybkie załatwienie problemu za dobry znak i nadal będą kupować tej firmy. Nie da się jednak wykluczyć, że część z nich z powodu ryzyka już więcej niż od Samsunga nie kupi. Czas więc pokaże jak bardzo Galaxy Note 7 zaszkodził Samsungowi.

Źródło: Bloomberg.comYou may also like...