Goodyear AERO – wielofunkcyjna opona uniesie samochód w powietrze

Znany koncern oponiarski zaprezentował koncepcyjną oponę Goodyear AERO, która w przyszłości będzie napędzała latające samochody. Opona umożliwia bowiem jazdę po ulicach, a także pełni funkcję systemu napędowego, który uniesie auto w powietrze.

Za kilka lat samochodu opuszczą zatłoczone ulice zaczną latać nad naszymi głowami. Nad takimi pojazdami pracuje już kilka firm, osiągając na tym polu coraz lepsze wyniki. Nie próżnują również firmy oponiarskie, które również wspierają śmiałymi pomysłami koncepcję latających samochodów.

Jedną z nich jest Goodyear, która zaprezentowała właśnie koncept bardzo nietypowej, wielofunkcyjnej opony, zaprojektowanej specjalnie z myślą o latających autach. Goodyear AERO łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnej opony, pozwalając autu poruszać się po ulicach. Równocześnie może służyć jako wirnik napędowy, umożliwiając takim pojazdom oderwanie się od ziemi.

W jej wnętrzu, zamiast tradycyjnej felgi, znajduje się wieloelementowy rotor, pełniący podwójną funkcję. Gdy pracuje w trybie normalnego koła, wówczas wirnik amortyzuje wstrząsy zapewniając komfort pasażerom. Natomiast sama opona nie ma powietrza, a więc nie da się jej przebić. Gdy natomiast zechcemy unieść się w powietrze, wówczas opona zmienia swe położenie stając się wirnikiem zapewniającym siłę nośną. A wbudowany w nią magnetyczny silnik jest całkowicie wolny od tarcia, więc nie ma żadnych strat energii.

Opona miałaby być również komputeryzowana. Koncepcja zakłada wyposażenie jej w optyczne sensory, które monitorowałyby drogę, jak również strukturalną integralność samej opony. Natomiast wbudowany procesor ze sztuczną inteligencją pozwalałaby przesyłać dane pomiędzy pojazdami. Pojazdy mogłyby wówczas wzajemnie się ostrzegać o dziurach w nawierzchni lub oblodzeniu.

Goodyear AERO jest jednak tylko pomysłem, który chwilę obecną istnieje wyłącznie na desce kreślarskiej. Takiej opony nie zobaczmy więc na ulicach w najbliższej przyszłości.

Goodyear AERO

Goodyear AERO

Goodyear AERO

Goodyear AERO

Źródło: Prnewswire.com

You may also like...