Google usunie ze sklepu mogące naruszać prywatność użytkowników

Od przyszłego tygodnia z Google Play Store zaczną znikać aplikacje, domagające się dostępu do spisu połączeń oraz SMS’ów. Firma chce w ten sposób lepiej chronić prywatność użytkowników.

Aplikacje mobilne dostępne w firmowym sklepie Google Play Store proszą nas o dostęp do różnych funkcji naszego telefonu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli aplikacja faktycznie ich potrzebuje. Na przykład gdy komunikator prosi o zgodę do naszego spisu połączeń. Często jednak twórcy oprogramowania wykorzystują to, by naruszać prywatność użytkowników. Istnieje więc wiele aplikacji domagających się zgody np., do spisu połączeń oraz SMS’ów, mimo iż nie ma to związku z ich funkcjonalnością.

Google wydaje więc wojnę takim aplikacjom i od przyszłego tygodnia zamierza je usuwać ze swego sklepu. Naturalnie nie oznacza to, że znikną z niego wszystkie aplikacje potrzebujące zgody na dostęp do SMS’ów oraz spisu połączeń. Po prostu taka zgoda musi zostać wcześniej zatwierdzona bezpośrednio przez Google.

Amerykański koncern chce w ten sposób uzyskać pewność, że aplikacje proszące o podobne zgody nie będą nas szpiegować, wykradać informacje, czy też sprzedawać je w celach reklamowych.

Google dało producentom aplikacji 90 dni na dostosowanie się do nowej polityki. Jeśli tego nie zrobią, wówczas muszą liczyć się z tym, że ich aplikacje zostaną usunięte ze sklepu Google Play Store. Należy więc mieć świadomość tego, że niektóre używane przez Was aplikacje mogą wkrótce stać się niedostępne.

Google Play Store

Źródło: Googleblog.com

You may also like...