Sztuczna inteligencja Google stała się jeszcze szybsza i zyskała nowe funkcje
Google zaktualizowało właśnie darmową wersję swojej sztucznej inteligencji Gemini. Dzięki temu udało się zwiększyć szybkość jej działania oraz wzbogacić o nowe funkcje.
Google nieustannie rozwija swoją sztuczną inteligencję Gemini, podnosząc jej funkcjonalność. Na oficjalnym blogu koncernu pojawiła się informacja, o znaczącej aktualizacji, która wpływa na wszystkie oferowane usługi. Dzięki przejściu na nowy model językowy technologia działa znacznie szybciej, a do tego została zintegrowano z Wiadomościami Google, gdzie można z nią porozmawiać również po polsku.
Gemini z nowym modelem językowym
W maju bieżącego roku internetowy gigant zaprezentował nowy model językowy 1.5 Flash, który szybko stał się dostępny dla płatnych użytkowników technologii. Zaprojektowano go w z myślą o szybkości i efektywności działania. Posiada bowiem 4 razy dłuższe okno kontekstowe (od 8 tys. do 32 tys. tokenów). Dzięki czemu udzielane odpowiedzi powinny być dokładniejsze. Nowy model językowy obsługuje także pliki przesłane z Dysku lub urządzenia, ale obecnie funkcja ta jest dostępna tylko w Gemini Advanced.
Model 1.5 Flash stał się właśnie dostępny również dla darmowych użytkowników technologii. Wprowadzona właśnie aktualizacja, zintegrowała AI z Wiadomościami Google na terenie całej Europy. Dodała także obsługę trzech nowych języków, w tym polskiego. Użytkownicy z Polski mogą teraz korzystać z AI bez konieczności stosowania zewnętrznych aplikacji tłumaczących. Wystarczy tylko uruchomić aplikację i kliknąć przycisk „Rozpocznij czat”, a potem wybrać Gemini. Wówczas można konwersować ze sztuczną inteligencją bez opuszczania Wiadomości Google.
Usprawniono również korzystanie z Gemini w celach naukowych. Zbierając informacje do badań lub wypracowań, w niektórych krajach, bezpośrednio w otrzymanych odpowiedziach znajdują się linki do stron zawierających więcej informacji na dany temat. Zadbano również o rzetelność dostarczanych treści. Funkcja podwójnego sprawdzania, weryfikuje odpowiedzi za pomocą wyszukiwarki Google, aby wskazać, które stwierdzenia są potwierdzone, a które zostały zdementowane. W przypadku sprzecznych informacji, użytkownik może też samodzielnie zająć się ich weryfikacją.
Google planuje również rozszerzyć dostęp do Gemini także na nastolatków. W nowym modelu dla małoletnich, będą obowiązywać dodatkowe zasady i zabezpieczenia. Google nawiązał bowiem współpracę z ekspertami ds. bezpieczeństwa i rozwoju dzieci. W ten sposób firma chce zapewnić specjalistyczną wiedzę na temat „zaspokajania wyjątkowych potrzeb nastolatków i rodzin”.
Technogadżet w liczbach