Nowe narzędzie Google pomoże osobom niedowidzącym

Słaby wzrok może być dużym problemem w codziennym życiu. Google wprowadziło więc do użytku nowe narzędzie o nazwie Lookout, które pomoże takim osobom.

Dobry wzrok jest nam niezbędny w codziennej egzystencji, lecz nie zawsze nasze oczy są w pełni sprawne. Z różnych powodów nasz wzrok może być tak słaby, że nawet okulary niewiele są w stanie pomóc. Na szczęście Google stara się pomagać niepełnosprawnym. Jakiś czas temu stworzył specjalny zespół zajmujący się opracowywaniem nowych rozwiązań, ułatwiających ich życie.

Jednym z nich jest narzędzie o nazwie Lookout, adresowane do osób niedowidzących. Aplikacja jest na razie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i można z niej korzystać na urządzeniach z rodziny Pixel. Z czasem jednak pojawi się w innych krajach i będzie dostępna również na inne smartfony.

Zaprezentowane podczas ubiegłorocznej konferencji Google I/O narzędzie, wykorzystuje podobną technologię sztucznej inteligencji co Google Lens. Aplikację zaprojektowano do ciągłej pracy i obserwacji otoczenia, a następnie opisywania tego co widzi. Google zaleca noszenie telefonu na szyi, by kamera mogła nieustannie rejestrować obraz. Dzięki temu użytkownik może nie tylko omijać przeszkody, ale też radzić sobie np. w kuchni.

Aplikacja jest aktualnie w dość wczesnej fazie rozwoju, więc nie zawsze jest tak przydatna jak powinna. Czasem nie jest w stanie poprawnie rozpoznawać obiekty. Jej twórcy proszą więc o zgłaszanie takich przypadków zespołowi wsparcia, aby można było program dopracować.

Jeżeli mieszkacie w USA lub korzystacie z VPN’a i macie smartfona z rodziny Pixel, to Lookout dostępny jest w Google Play Store.

Lookout

Źródło: Blog.google

You may also like...