Google płaci miliardy za wyłączność na wyszukiwarkę

Apple może w tym roku wyciągnąć od Google 9 mld dolarów. Tyle firma z Mountain View zapłaci za wyłączność na swą wyszukiwarkę dla platformy iOS.

Apple zarabia ogromne pieniądze nie tylko na sprzedaży produktów oraz oprogramowania. Amerykańska firma ma jeszcze innych źródeł dochodu. A jednym z nich są opłaty od koncernu Google za wyłączność na jej wyszukiwarkę dla platformy iOS.

I nie są to bynajmniej małe kwoty, gdyż w 2014 roku koncern z Mountain View zapłacił Apple za ten przywilej okrągły 1 mld dolarów. Kwota ta jednak coraz bardziej rośnie, gdyż już w zeszłym roku były to 3 mld dolarów. Za kolejne przedłużenie umowy, Google może jednak w tym roku zapłacić dużo więcej. Zdaniem analityka Roda Hall pracującego w Goldman Sachs, suma ta może wzrosnąć do 9 mld dolarów, natomiast w przyszłym roku osiągnie aż 13 mld.

Tak duża kwota płacona za to, że użytkownicy sprzętu Apple będą korzystać z jedynej słusznej wyszukiwarki wydaje się mocno wygórowana. Z drugiej jednak strony Apple jest jednym z kanałów największego ruchu dla koncernu Google. I choć koszty są bardzo wysokie, to firma z Mountain View z pewnością zgodzi się ją zapłacić.

wyszukiwarkę dla platformy iOS

Źródło: Businessinsider.com

You may also like...