Google może zapłacić 5 mld odszkodowania za przeglądarkę Chrome

Koncern Google może zapłacić nawet 5 mld dolarów odszkodowania. Firmę pozwano za to, że przeglądarka Chrome zbierała dane o użytkownikach również w trybie incognito.

Wielu użytkowników stara się dbać o swą prywatność w sieci i do takich też celów powstał tryb incognito oferowany przez popularną przeglądarkę Chrome. Wspomniana opcja w teorii miała chronić prywatność, m.in., poprzez blokowanie śledzących go cookies. A także poprzez automatyczne usuwanie wszystkich danych po zakończonej sesji.

W 2018 roku okazało się jednak, że tryb incognito wcale nie jest tak prywatny jak można by sadzić. Ustalono bowiem, że przeglądarka nawet w trybie nadal gromadzi dane o aktywności użytkownika. Google wprawdzie dość szybko udostępniło poprawkę, która to zmieniła, ale działania koncernu nie zadowoliły użytkowników. Do kalifornijskiego sądu trafił bowiem zbiorowy pozew przeciwko koncernowi z Mountain View, którego autorzy domagają się odszkodowania w wysokości 5 mld dolarów.

Google broni się jednak przed zarzutami. W oświadczeniu twierdzi, że strony mogły zbierać informacje o aktywności użytkownika w danej sesji, z każdym otwarciem nowej zakładki. To wyjaśnienie jest jednak sprzeczne z wcześniejszymi zapewnieniami koncernu.

Sprawę oczywiście rozstrzygnie sąd, o ile zatwierdzi ten zbiorowy pozew. Jeśli jednak będzie dopuszczony, wówczas w przypadku przegranej koncern zostanie zmuszony wypłacić 5000 dolarów każdemu poszkodowanemu w tej sprawie.

Chrome

Źródło

You may also like...