Nasza twarz zabezpieczeniem transakcji w Pixel 4

Google Pay wprowadza nową funkcję dla smartfonów z rodziny Pixel 4. Aby autoryzować transakcję, użytkownik może od teraz wykorzystać własną twarz.

Google Pixel 4 to dość nietypowy smartfon jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń. Producenci sprzętu z Androidem standardowo stosują w nich czytniki odcisków palców, zapewniające dostateczną ochronę przed niepowołanym dostępem.

Tymczasem w tym telefonie takiego czytnika nie znajdziemy, gdyż producent zdecydował się na system rozpoznawania twarzy. Jeśli nie liczyć Face ID, rozwiązanie samo w sobie nie zapewnia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo Google osłabiło je rezygnując z rejestrowania oczu użytkownika. Przednia kamera oczywiście odczytuje twarz, lecz brak potrzeby rejestrowania oczu może umożliwić odblokowanie sprzętu podczas snu właściciela.

Google oczywiście zapowiedziało już poprawkę, która to zmieni. Firma nie chce jednak czekać na jej pojawienie się i wprowadza do usługi Google Pay nową funkcję. Opcja pozwala użytkownikom Pixel 4 i 4 XL na autoryzację transakcji za pomocą własnej twarzy. Nowa aktualizacja umożliwia w ten sposób zatwierdzenie operacji przesyłania pieniędzy rodzinie oraz znajomym, zapewniając większą wygodę. Oczywiście biorąc pod uwagę kwestię obniżonego bezpieczeństwa, można nadal korzystać z PIN’u, co na razie wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli jednak wolicie ten sposób, to opcję musicie ręcznie włączyć w ustawieniach aplikacji, gdyż standardowo jest nieaktywna. Wówczas za każdym razem gdy zapragniecie przesłać komuś pieniądze, wystarczy potwierdzić to zbliżając twarz do przedniej kamery.

Funkcja dostępna jest w najnowszej wersji Google Pay oznaczonej numerem 2.1, dostępnej już w Google Play Store.

Google Pay

Źródło

You may also like...