Kolejne aplikacje dla Androida zainfekowane wirusami. Pobrano je 600 tys. razy

ESET ostrzega przed nowym zagrożeniem czyhającym w Google Play Store. 13 obecnych tam gier zawiera malware, a pobrano je dotąd niemal 600 tys. razy, zanim Google je usunęło.

Oficjalny sklep Google Play Store, mimo wysiłków koncernu Google, nadal stanowi zagrożenie dla użytkowników Androida. Wprawdzie amerykański koncern stosuje mechanizmy mające wychwytywać malware. Niestety i tak wielu aplikacjom udaje się prześlizgnąć przez gęste sito, infekując telefony na całym świecie.

Lukas Stefanko, jeden z ekspertów firmy ESET poinformował na Twitterze o kolejnych zainfekowanych aplikacjach umieszczonych w sklepie. Było ich łącznie 13, a wszystkie to gry pochodzące od jednego dewelopera jakim jest Luiz O Pinto. Oczywiście żadna z nich nie funkcjonowała tak jak powinna, mając zapewnić użytkownikom rozrywkę. Mimo to, dwóm nawet udało się trafić do polecanych aplikacji, co znacznie zwiększyło ich widoczność. Dzięki temu wszystkie produkty pobrano łącznie ponad 580 tys. razy, zanim usunięto je z cyfrowego sklepu, a dewelopera zablokowano.

Po zainstalowaniu w telefonie, aplikacje kasowały swe ikony, a następnie łączyły się ze zdalnymi serwerami celem pobrania właściwego malware. Eksperci nie są na razie pewni jakie było zadanie zainfekowanych aplikacji, gdyż żaden ze skanerów nie potrafił tego jednoznacznie określić. Miały jednak pełny dostęp do ruchu sieciowego, więc autor mógł je wykorzystywać np., do kradzieży haseł.

Google Play Store

Niestety jest to kolejna porażka koncernu Google, która pokazuje, że firma nie jest w stanie należycie ochronić użytkowników przed zagrożeniem.

Google Play Store

Źródło: Slashgear.com

You may also like...