Z Google Play Store usunięto 85 aplikacji zainfekowanych adware

Z Google Play Store usunięto kolejną porcję fałszywych aplikacji mobilnych. Firma skasowała 85 programów zainfekowanych adware, których zadaniem było wyświetlanie reklam.

Oficjalny sklep Google Play Store w teorii ma zapewnić bezpieczeństwo pobierania aplikacji. Użytkownik powinien móc pobierać stamtąd programy bez zastanawiania się czy przypadkiem nie zagrażają jego sprzętowi. Niestety Google przegrywa walkę z hakerami oraz różnego rodzaju oszustami. Co chwila słyszymy więc o usunięciu stamtąd fałszywych lub zainfekowanych produktów.

Najnowszy raport firmy Trend Micro donosi, że z cyfrowego sklepu usunięto niedawno 85 różnego rodzaju aplikacji zainfekowanych adware. Adware to rodzaj narzędzia, które wprawdzie nie ma destrukcyjnego działania, ale może znacznie szybciej wyczerpywać baterię telefonu. Jego rolą jest bowiem nieustanne wyświetlanie reklam, na których zarabiają oszuści. W tym wypadku aplikacje tak przygotowano, by jedyne co robiły, to serwowały pełnoekranowe reklamy.

Przekrój zainfekowanych aplikacji mobilnych był bardzo szeroki. Na ich liście znajdowały się więc nie tylko gry, ale też aplikacje zastępujące pilota do telewizora oraz wiele innych. Dzięki dużej gamie programów, zainfekowane oprogramowanie pobrało łącznie ponad 9 mln. Najchętniej pobieraną aplikacją było Easy Universal TV Remote, którą zainstalowano ponad 5 mln razy.

Na szczęście Google usunęło trefne aplikacje, więc musicie się już nimi przejmować. Przynajmniej do momentu aż w cyfrowym sklepie nie pojawią się kolejne zainfekowane programy.

aplikacji mobilnych

Źródło: Documentcloud.org

You may also like...