Google Play Store optymalizuje pobieranie oraz instalację aplikacji

Google udostępniło zapowiedziany kilka tygodni temu system optymalizacji pobierania oraz instalacji aplikacji z Google Play Store. Funkcja jest opcjonalna i można ją wyłączyć w razie potrzeby.

Użytkownicy Androida każdego dnia pobierają z Google Play Store miliony różnych aplikacji, które następnie instalują na swych smartfonach. Nie jest to jednak proces szczególnie wygodny, dlatego Google postanowiło go usprawnić i właśnie zaimplementowało nowe rozwiązanie.

Amerykański gigant w zeszłym miesiącu zapowiedział nową funkcję App Install Optimization, mającą usprawnić korzystanie ze sklepu z aplikacjami. Nowa opcja gromadzi dane od użytkowników, aby następnie wykorzystać je do usprawnienia sposobu w jaki aplikacje są pakowane, pobierane, instalowane, a także uruchamiane. Firma odnotowuje również, których części aplikacji używamy najczęściej. Dzięki temu programy będą szybciej się instalowały, uruchamiały, a także działały na naszych smartfonach.

Oczywiście optymalizacja nie obejmie wszystkich aplikacji dostępnych w sklepie, a jedyne te, do których uda się zgromadzić wystarczającą ilość danych. Trzeba też dodać, że choć funkcja włącza się automatycznie, to w ustawieniach możemy ją ręcznie wyłączyć. Jeśli uznamy że nie chcemy z niej korzystać, to firma nas do tego nie zmusi.

Google obiecuje, że nie gromadzi żadnych danych osobowych. Funkcja nie sprawdza nawet żadnej innej aplikacji. Na razie trudno powiedzieć jakie korzyści opisana opcja przyniesie użytkownikom smartfonów z Androidem.

Google Play Store

Źródło

You may also like...