Google połączy podmorskim światłowodem Europę i Afrykę

Google zainstaluje kolejny podmorski światłowód, przeznaczony do przesyłu ogromnych ilości danych. Equiano połączy ze sobą Afrykę oraz Europę.

Główna działalność Google opiera się na usługach internetowych. Nic więc dziwnego, że amerykański koncern mocno inwestuje w rozwój technologicznej infrastruktury. W ciągu trzech ostatnich lat wydał na ten 47 mld dolarów, inwestując głównie w instalację podmorskich światłowodów. Znacznie zwiększając w ten sposób przepustowość sieci, a także prędkość transmisji danych. Do koncernu należy już łącznie 13 takich podmorskich światłowodów, a teraz ogłosił rozpoczęcie instalacji kolejnego.

Nowy kabel nazywa się Equiano, a jego nazwa wzięła się od nazwiska urodzonego w Nigerii pisarza Olaudah Equiano. Światłowód połączy Afrykę oraz Europę, zaczynając się w Maroko, a kończąc na wybrzeżu Portugalii. Realizacją projektu zajmie się firma Alcatel Submarine Networks, jednak jego konstrukcja będzie nieco inna niż poprzednich światłowodów. Oczekuje się, że pierwszą fazę projektu uda się zakończyć już w 2021 roku.

Koncern zapewnia również, że dzięki nowemu światłowodowi przepustowość sieci dostępnej w tym rejonie wzrośnie aż 20-krotnie. To dobra wiadomość, gdyż pozwoli na znaczny wzrost sektora IT oraz usług związanych z internetem. Firma nie podała na razie całkowitych kosztów realizacji tego projektu. Nie wiemy też dokładnie jaką przepustowość będzie oferowały nowy podmorski światłowód, choć na pewno będzie ona ogromna,

podmorski światłowód

Źródło: Coud.google.com

You may also like...