Google ukarane grzywną przez Unię Europejską

Google znany jest z niechęci do płacenia podatków w państwach, na terenie których funkcjonuje, jak również nieetycznych zachowań wobec firm oraz samych internautów, manipulując wynikami wyszukiwania według własnego widzimisię. Na szczęście od czasu do czasu ten międzynarodowy koncern jest karany za swe poczynania.

Google zostało właśnie ukarane grzywną przez sześć europejskich organów zajmujących się kwestią ochrony danych użytkowników. Kara została na koncern nałożona, ponieważ nie poprawiono regulaminów świadczenia usług. Chodzi o to, że Google zbiera ogromne ilości danych o użytkownikach internetu, nie przedstawiając żadnego uzasadnienia konieczności ich gromadzenia.

Firma do 19 marca miała wprowadzić zmiany na mocy porozumienia z francuską, Krajową Komisja ds. Informatyki i Wolności Obywatelskiej, jednak tego nie uczyniła. Teraz regulatorzy ogłosili, że ukarzą koncern zgodnie z posiadaną władzą. Niestety najwyższą karą jaką CNIL może nałożyć, to zaledwie 150,000 Euro, co dla tak wielkiego koncernu jest kwotą śmiesznie niską i powinno to być co najmniej 1 miliard Euro, wówczas może przyniosłoby jakiś skutek.

Warto dodać, że jest to już druga kara dla Google. Pierwszą nałożono w 2011 roku i również było to 100,000 Euro za naruszanie prywatności obywateli w usłudze Street View, którą z tego powodu wyrzucono z kilku europejskich krajów.

Google

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...