Gracze są bardziej towarzyscy i lepiej wyedukowani

Przez lata różnie mądre głowy usiłowały nam wmówić, że gry wideo to wyłącznie strata czasu i nie przynoszą żadnych korzyści. Tymczasem kolejne badania naukowe obalają tę teorię wskazując coś zupełnie przeciwnego.

Wynik najnowszego badania amerykańskiego rynku przeprowadzonego przez firmę LifeCourse Associates, dla wielu rodziców może być zaskakujący. Raport przygotowany w oparciu o badanie przeprowadzone na 1227 Amerykanach w wieku od 13 do 64 lat pokazuje społeczne różnice pomiędzy graczami i osobami, które w ogóle nie interesują się tego typu rozrywką.

Z raportu wynika bowiem, że gracze są znacznie bardziej wyedukowani – koło 43 procent badanych skończyło liceum lub studia, natomiast w przypadku osób stroniących od gier, ten odsetek wynosi jedynie 36 procent. U graczy istnieje też dużo większe zatrudnienie na pełen etat w pracy, którą faktycznie lubią – odsetek ten wynosi bowiem aż 45 procent w porównaniu do 37 procent w przypadku nie-graczy. Co więcej, aż 67 procent grających badanych, optymistycznie patrzy na swą przyszłą karierę, tymczasem w pozostałej grupie wynik ten wynosi tylko 42 procent.

Jakby tego było mało, gracze są bardziej towarzyscy, zaś wokół nich zawsze kręci się więcej osób niż w przypadku ludzi, którzy nie bawią się grami. Poza tym 66 procent graczy twierdzi, że gry wideo mają pozytywny wpływ na świat wokół nich (dla nie-graczy wynik ten wynosi 55 procent), natomiast 61 procent graczy czuje się urodzonymi przywódcami (35 procent nie-graczy może o sobie powiedzieć to samo).

Gracze twierdzą też, że prowadzą dużo bogatsze życie towarzyskie, takiego zdania jest 57 procent (35 procent w drugiej grupie), natomiast aż 82 procent graczy twierdzi, że ważne jest dla nich spędzanie czasu w rodzinie (68 procent odpowiedzi w drugiej grupie), co oznacza, że gry nie są dla nich całym światem i nie siedzą z kontrolerem w dłoni od rana do nocy.

Wygląda na to, że dawny stereotypowy obraz gracza, który zarywa nocki, jest typem aspołecznym, złym na cały świat i zamkniętym w sobie, dawno już przestał funkcjonować. Obecnie gracze to ludzie bardziej wyedukowani, optymistycznie nastawieni do życia, bardziej towarzyscy i związani z przyjaciółmi oraz rodziną.

Źródło: Gamasutra.com

You may also like...