Hasła staną się zbędne?

W dzisiejszych czasach musimy zapamiętywać dziesiątki haseł, do poczty elektronicznej, do Allegro, do forów internetowych. Wiele osób używa więc tego samego, ale nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Być może nowy pomysł Google będzie idealnym rozwiązaniem tej kwestii. Inżynierowie amerykańskiego koncernu pracują nas YubiKey, niewielką kryptograficzną kartą, która automatycznie zaloguje nas np. do Gmaila.Eksperymenty z YubiKey przeprowadzane są ze zmodyfikowaną wersją przeglądarki Chrome, aby nie trzeba było ładować żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy tylko, że urządzenie o rozmiarze przeciętnego pendrive’a włożymy do portu USB i zostaniemy automatycznie zalogowani na nasze konto pocztowe. Google w przyszłości chce by urządzenie przestało być zależne od jej technologii i działało z każdą przeglądarką.

Czy YubiKey ma szansę się przyjąć? To zależy. Na pewno dla użytkownika byłoby łatwiej, ale z kolei wzrasta ryzyko przejęcia naszej skrzynki przez osobę niepowołaną. Obecnie by przejąć hasło, należy skorzystać z keyloggera, ponieważ jest w naszej głowie. W przypadku YubiKey wystarczy tylko ukraść nośnik, lub skopiować dane autoryzujące i już mamy dostęp do cudzej poczty.

Źródło: Google.com

You may also like...