Hitachi Maxell podwoiło pojemność baterii do smartfonów
Większa moc współczesnych urządzeń mobilnych nie idzie jednak w parze ze zwiększaniem pojemności baterii, więc sprzęt działa coraz krócej. Być może jednak wkrótce coś się w tej materii zmieni, a stanie się to dzięki nowemu osiągnięciu inżynierów z Hitachi Maxell, którzy opracowali nowy typ baterii.
Inżynierowie Hitachi Maxell opracowali nowy rodzaj materiału bazujący na krzemie, z którego wykonywana jest minusowa elektroda baterii. Technologia nazywa się ULSiON i wykorzystując drobniejsze cząsteczki krzemu, rozwiązuje największą wadę tego materiału związaną ze stosowaniem go w akumulatorach.
Krzem ma bowiem tendencję do rozszerzania się oraz kurczenia podczas procesu ładowania. Z czasem prowadzi to do mikropęknięć, które powiększając się, uszkadzają baterię. Naukowcom z Hitachi Maxell wprawdzie nie udało się tego problemu rozwiązać do końca, jednak byli w stanie znacznie zredukować jego skutki. Dzięki technologii ULSiON, teoretycznie można będzie wyprodukować baterię o grubości zaledwie 13 mm, która będzie miała dwukrotnie większą pojemność od standardowego akumulatora o tym samym rozmiarze. W ten sposób nasz iPhone 6S, na jednym ładowaniu będzie więc mógł działać nawet dwukrotnie dłużej.
Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy nowa technologia wejdzie do powszechnego użytku, ale znając życie nastąpi to zapewne dopiero za kilka lat.
Źródło: Nikkeibp.co.jp
Technogadżet w liczbach