Holograficzna technologia Microsoftu zrewolucjonizuje zapis danych

Microsoft Research pracuje nad nową holograficzną technologią zapisu danych. Jeśli projekt uda się zrealizować, zrewolucjonizuje to wszelkiego rodzaju usługi w chmurze.

Od lat inżynierowie pracują nad nowymi projektami dotyczącymi technologii zapisu danych. Jak dotąd nie udało się opracować niczego, co pozwoliłoby wyprzeć z rynku tradycyjne dyski twarde, choć prowadzone są prace nad kilkoma szczególnie interesującymi projektami. Jedną z ciekawszych koncepcji rozwija Microsoft Research, a jest nią technologia zapisu holograficznego.

Microsoft Research

Pomysł holograficznego zapisu danych nie jest tak naprawdę nowy. Prace nad takimi projektami trwają już od lat, a jednym z przykładów jest Project Silica realizowany przez Microsoft. Jest to technologia umożliwiająca holograficzny zapis danych, lecz posiadająca pewne ograniczenia. Umożliwia wprawdzie upchanie dużych ilości danych na małych obszarach kryształu, po prostu zmieniając kąt padania światła. Tego typu rozwiązanie nie może jednak zastąpić tradycyjnych nośników, gdyż pozwala zapisać dane jednorazowo, bez możliwości ich późniejszej modyfikacji.

Inżynierowie Microsoftu opracowali jednak nową technologię o nazwie Holographic Storage Data (HSD), która pozbawiona jest tych ograniczeń. Umożliwia bowiem wymazanie danych za pomocą światła UV, dzięki temu nośnik staje się wielokrotnie zapisywalny tak jak standardowy dysk HDD.

Microsoft Research

Atutem HSD są również dużo mniejsze rozmiary wyposażenia potrzebnego do zapisu danych. Dzięki temu użyteczność tej technologii znacznie wzrośnie i można ją będzie stosować w komercyjnie dostępnych systemach.

Oczywiście na razie badania są wciąż na wczesnym etapie, by mogły wejść do użytku w najbliższej przyszłości. Przed Microsoft Research jest więc jeszcze mnóstwo pracy, ale sam projekt jest bardzo obiecujący.

Źródło

You may also like...