Huawei i ZTE mają coraz większe problemy

Chińskie firmy Huawei i ZTE mają coraz większe problemy ze sprzedażą swych produktów. Australia wprowadziła właśnie zakaz kupowania od nich wyposażenia do obsługi sieci 5G.

Huawei jest jednym z największych producentów smartfonów na świecie, jednak wkrótce rynkowa pozycja chińskiego koncernu może poważnie osłabnąć. Wszystko z powodu podejrzeń Amerykanów o szpiegowanie dla chińskiego rządu. Rząd USA wprowadził niedawno zakaz kupowania sprzętu Huawei oraz ZTE, przez amerykańską administrację oraz rządowych podwykonawców.

Jakby tego było mało, obu chińskim firmom cios zadała również Australia. Tamtejszy rząd zabronił bowiem kupowania od wymienionych koncernów podzespołów przeznaczonych do obsługi technologii łączności 5G. W oświadczeniu możemy przeczytać, że decyzja była podyktowana zbyt dużym ryzykiem zagranicznych interwencji oraz włamań do systemów komputerowych, czemu Chiny rzecz jasna zaprzeczają.

Nawet jeśli wymienione koncernu nie szpiegują dla chińskiego rządu, to nie można wykluczyć, że w przyszłości zostaną do tego celu wykorzystane. W zeszłym roku weszło tam w życie całkowicie nowe prawo, wymagające od firm oraz obywateli wsparcia i współpracy z wywiadem. W teorii oznacza to, że obie firmy na żądanie władz musiałyby pomóc w dostarczaniu informacji. Nic więc dziwnego, że władze niektórych krajów są niechętne współpracy z tymi koncernami.

Huawei

Źródło: Reuters.com

You may also like...