Huawei Petal zrewolucjonizuje aplikacje do nawigacji

Huawei zaprezentowało nową technologię, która umożliwia mapowanie świata z wyjątkową szczegółowością. Huawei Petal stanie się groźnym rywalem dla popularnych aplikacji Apple Maps i Google Maps.

Na przestrzeni ostatnich lat technologia mapowania bardzo się rozwinęła, umożliwiając wykonywanie wyjątkowo szczegółowych cyfrowych obrazów różnych obiektów. Wkrótce czeka ją kolejny skok jakościowy, a umożliwi go najnowsze rozwiązanie opracowane przez inżynierów Huawei.

Huawei Petal rewolucją w technologii mapowania 3D

Podczas 2022 Developer Conference, chiński gigant zaprezentował technologię umożliwiającą stworzenie cyfrowego obrazu wybranej lokalizacji. System bazujący na AI, w ciągu zaledwie 30 minut jest w stanie odtworzyć panoramę o powierzchni do 5 km2, wraz z wyglądem i fakturą budynków oraz dokładnością na poziomie centymetrów.

Rozwiązanie wykorzystuje nowe techniki GPU, zaś do stworzenia realistycznego obrazu wymaga około 2500 zdjęć danej lokalizacji. Stworzony w ten sposób obraz można przybliżyć, a następnie przeskoczyć do wnętrz samych budynków. Możliwe jest również odtworzenie pogody z danego miejsca, która będzie się zmieniała, jak w realnym świecie. Trochę przypomina to Street View, lecz oferuje znacznie bardziej rozbudowane możliwości.

Huawei
Źródło: Huawei

Nowa technologia może stać się bardzo pomocna w rozwoju metaverse, umożliwiając przenoszenie do cyfrowego świata rzeczywistych lokalizacji. Dzięki dużej liczbie detali, cyfrowe obiekty staną się praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych. W ten sposób bez ruszania się z fotela będzie można oglądać zabytki i ciekawe miejsca, których osobiście byśmy nie odwiedzili.

Koncern nie ukrywa jednak, że chce wykorzystać Huawei Petal do rywalizacji z aplikacjami Google Maps oraz Apple Maps. Dzięki tej technologii, aplikacje do nawigacji znacznie ułatwią dotarcie do wybranego celu. Nie trzeba już będzie bowiem rozglądać się za biurem, do którego pragniemy dotrzeć, gdyż na mapie dokładnie zobaczymy gdzie się znajduje. Co więcej, będziemy też mogli zajrzeć do jego wnętrza.

Technologia powstała specjalnie dla systemu HarmonyOS, jednak producent na razie nie ujawnia kiedy pojawi się aktualizacja wprowadzająca ją do użytku. Wiemy natomiast, że jako pierwsze będą mogły z niej skorzystać smartfony oraz tablety.

Źródło

You may also like...