HBO kasuje serial Westworld po czterech sezonach

Fanów serialu Westworld z pewnością zmartwi informacja, że HBO zdecydowało o skasowaniu serialu. Nie będzie więc piątego sezonu, który miał być zwieńczeniem całej historii.

W 2016 roku w stacji HBO zadebiutował serial Westworld, który szybko zyskał na popularności. Produkcja będąca luźną adaptacją filmu Świat Dzikiego Zachodu z 1973 roku, doczekała się dotychczas czterech sezonów opowiadających o przygodach bohaterów parku rozrywki.

HBO rozstaje się z Westworld

Producenci serialu rozpisali scenariusz na pięć sezonów, zaś ostatni miał stanowić zamknięcie całej historii. Showrunnerzy mieli nadzieję, że stacja pozwoli im dokończyć pracę, ale okazuje się, że negocjacje dotyczące ostatniego sezonu nie zakończyły się sukcesem. HBO właśnie oficjalnie potwierdziło anulowanie serialu, co z pewnością zmartwi jego fanów.

Wielka szkoda, gdyż był to bez wątpienia jeden z najważniejszych projektów amerykańskiej stacji. Doceniali go również krytycy, a łącznie otrzymał aż 54 nominacje do nagrody Emmy. Niestety z biegiem czasu jego oglądalność gwałtownie spadła, do czego z pewnością bardzo przyczynił się mało przemyślany proces produkcji.

Po prostu przerwy pomiędzy emisją kolejnych sezonów były tak duże, że widzowie zwyczajnie zapominali o Westworld. Na przykład emisja pierwszego sezonu zakończyła się 4 grudnia 2016 roku. Na premierę drugiego trzeba było czekać aż do 22 kwietnia 2018 roku, czyli kilkanaście miesięcy. Analogiczna sytuacja była z drugim sezonem, którego emisję zakończono 24 czerwca 2018, zaś trzeci zadebiutował dopiero 15 marca 2020. Ale już prawdziwym kuriozum było ponad dwuletnie oczekiwanie na premierę czwartego sezonu. Nawet najwięksi fani mieli tego dość i po prostu przestali go oglądać.

Jak donosi Hollywood Reporter, pierwszy sezon miał 12-milionową widownię, jednak ostatnie odcinki czwartego sezonu oglądały już średnio tylko 4 mln widzów. To dla HBO było zbyt małą widownią, by nadal kontynuować serial. Zwłaszcza że, wyprodukowanie ośmiu odcinków czwartego sezonu kosztowało stację 160 mln dolarów. To więcej niż wydano na House of Dragons.

Dla porównania każdy odcinek prequela Gry o Tron, gromadził przed ekranami telewizorów średnio 29 mln widzów.

Westworld
Źródło: HBO

Źródło

You may also like...