Huawei zbuduje sieć 5G dla największego rosyjskiego operatora

Władimir Putin nie przejmuje się zarzutami wobec koncernu Huawei. Chiński gigant zbuduje sieć 5G dla firmy MTS, największego rosyjskiego operatora telefonii komórkowej.

Amerykanie od dawna przestrzegają świat przed koncernem Huawei, sugerując zaprzestanie współpracy z chińskim gigantem. Według administracji Trumpa, jego smartfony są wykorzystywane do szpiegowania na rzecz chińskiego wywiadu, choć nie ma na to żadnych dowodów. USA namawia więc inne kraje do rezygnacji z dalszego korzystania sprzętu azjatyckiego koncernu i wymiany na produkty bardziej zaufanych firm.

Nie wszyscy jednak przejmują się tymi zarzutami, a już na pewno nie Rosja. Kilka dni temu prezydent Chin Xi Jinping przybył z 3-dniową wizytą do Moskwy, gdzie podpisał umowę o zacieśnieniu współpracy dwóch mocarstw.

Współpraca ta obejmuje również firmę Huawei, z którą podpisano właśnie umowę na budowę w tym kraju sieci 5G. Powstanie ona dla firmy MTS, będącej największym w Rosji operatorem telefonii komórkowej. Finansowych szczegółów umowy nie podano do publicznej wiadomości. Wiemy jedynie tyle, że nowa sieć powstanie w stosunkowo krótkim czasie, a więc powinna działać już w 2020 roku.

Współpraca z największym rosyjskim operatorem, z pewnością poprawi wizerunek Huawei nadszarpnięty oskarżeniami Amerykanów. Nie można też wykluczyć, że jego śladem pójdą też inne rosyjskie firmy i równie chętnie skorzystają z technologii chińskiego giganta.

5G

sieć 5G

Źródło: Bbc.co.uk

You may also like...