Hybrydowe dyski przyspieszą laptopy Toshiby

W komputerach domowych, wąskim gardłem bardzo często okazuje się dysk twardy, którego niewielkie osiągi powodują wolny przesył danych, sprawiając tym samym, że programy również nie wykorzystują pełni swych możliwości.

Toshiba chce to zmienić, dlatego ogłosiła, że w swych laptopach zacznie instalować nowe 7 mm hybrydowe dyski twarde, które powinny zapewnić udany kompromis pomiędzy wydajnością i ceną.

Model MQ01ABFH to dysk hybrydowy, a więc wykorzystujący technologię HDD i SSD. Mówiąc w skrócie to tradycyjny dysk HDD z pojedynczym talerzem o pojemności 320 lub 500 GB, który wyposażono dodatkowo w 8 GB pamięci NAND pełniącej rolę cache’u przyspieszającego przesył danych.

Toshiba zapewnia, że jej nowy napęd w programie PCMark Vantage osiągnął wynik 20,000 punktów, co jest przyzwoity osiągnięciem, jednak nadal to jedynie połowa tego co oferuje dysk SSD. Zaletą rozwiązania jest natomiast cena wynosząca zaledwie połowę kosztów napędy SSD.

I choć producent nie ujawnił jeszcze ile nowy napęd ma kosztować, to nieoficjalnie mówi się, że cena modeli 320 GB i 500 GB wyniesie odpowiednio 25 i 20 procent cen odpowiedników SSD o tych samych pojemnościach.

Źródło: Theregister.co.uk

You may also like...