Hyundai wprowadza do swych aut sztuczną inteligencję

Hyundai zapowiedział zupełnie nową technologię aktywnego tempomatu. System SCC-ML wykorzystuje sztuczną inteligencję, pomagając kierowcy prowadzić pojazd.

Współczesne samochody stały się praktycznie komputerami na kołach, a ich producenci nieustannie wzbogacają je o kolejne nowinki technologiczne. Obecnie duży nacisk kładziony jest na systemy wspomagające kierowcę w prowadzeniu auta i takie też rozwiązanie opracowali inżynierowie firmy Hyundai.

Koreański koncern zaprezentował nową technologię o nazwie SCC-ML (Machine Learning based Smart Cruise Control). Jest to inteligentny system aktywnego tempomatu, który kopiuje styl jazdy kierowcy. Tempomat standardowo pozwala jechać z wybraną prędkością oraz utrzymywać ustaloną odległość od poprzedzających pojazdów. Robi to jednak zawsze w taki sam sposób,. a tymczasem SCC-ML potrafi kopiować styl jazdy kierowcy.

Hyundai

Technologia wykorzystuje do działania m.in., przednią kamerę oraz radar. Przy ich pomocy zbiera informacje dotyczące stylu jazdy, a następnie przekazuje je do centralnego komputera. Ten wyciąga z nich przydatne informacje i na ich podstawie tworzy wzorzec jazdy kierowcy. Wzorzec podzielony jest na trzy kategorie: odległość od poprzedzającego pojazdu, przyspieszenie oraz responsywność. W zależności od okoliczności, system automattycznie dostosowuje każdą z kategorii. Na przykład odległość od poprzedzającego pojazdu będzie inna podczas jazdy w gęstym korku, a inna na drogach szybkiego ruchu.

Dzięki temu rozwiązaniu, kierowca otrzymuje swego rodzaju tryb autonomicznej jazdy, który znacznie pomoże w prowadzeniu pojazdu. Auto stanie się wówczas bardziej samodzielnie, co powinno również poprawić bezpieczeństwo. Producent zapewnia, że jest to pierwsza tego typu technologia w branży motoryzacyjnej i obiecuje wprowadzenie jej do użytku w niedalekiej przyszłości.

Hyundai

Źródło

You may also like...