Inteligentne okna zastąpią klimatyzację i będą produkować tanią energię

Inżynierowie z Korei Południowej opracowali ciekawą technologię, która może w przyszłości zapewnić tanią energię, a równocześnie chronić przed upałami. To inteligentne okna, posiadające niezwykłe właściwości.

Rosnące zapotrzebowanie na energię, a także odejście od paliw kopalnych wykorzystywanych do jej produkcji sprawiły, że potrzebne są nowe, bardziej ekologiczne sposoby wytwarzania prądu. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem są panele słoneczne oraz wiatraki. Naukowcy z całego świata pracują jednak nad bardziej nowatorskimi projektami, a jeden z nich pochodzi z Korei Południowej i są to inteligentne okna.

Inteligentne okna z funkcją produkcji energii

Badacze z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Narodowego w Seulu opracowali okna, które mogą produkować i magazynować energię elektryczną. W tym celu nie wykorzystują jednak promieni słonecznych lecz krople deszczu. Okno nosi nazwę Plus Energy i jako półprzewodnik wykorzystuje elektrody wykonane z ITO (tlenek indu oraz cyny).

W opublikowanym przez naukowców artykule, możemy przeczytać, że połączenie ITO i srebra, umożliwia generowanie energii elektrycznej poprzez tarcie kropel deszczu o elektrodę. Podczas przeprowadzonych eksperymentów symulujących opady, z zaledwie jednej kropli deszczu, wygenerowały 8,3 W energii na powierzchni jednego metra kwadratowego. Nie jest to może szczególnie imponujący wynik. Okna w naszych mieszkaniach na razie nie zmienią się w elektrownie zaspokajające potrzeby energetyczne. Należy jednak pamiętać, że technologia dopiero raczkuje i w miarę rozwoju, jej efektywność będzie rosła.

Nie są to bynajmniej jedyne zalety tego rozwiązania. Inteligentne okna potrafią również blokować promienie słoneczne. Przepuszczana jest jedynie widzialna część spektrum światła słonecznego, pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 7 stopni Celsjusza. Jest to niezwykle przydatna właściwość, która w upalne lato pozwoli zmniejszyć konieczność stosowania z konwencjonalnych systemów chłodzenia. To z kolei przyniesie dodatkowe oszczędności.

Ostatnią zaletą okna jest jego zdolność do samodzielnego usuwania lodu w mroźne dni. Jest to możliwe dzięki funkcji grzania, która również nie potrzebuje dodatkowej energii

Na razie nowa technologia jest dopiero w fazie rozwoju i raczej nieprędko trafi na rynek. Gdybyście jednak chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, to zapraszam do magazynu Nano Energy. Tam znajdziecie szczegółowe wyniki badań.

You may also like...