Inwalidzki wózek elektryczny wygodny jak kanapa

Wózki elektryczne dla osób mających problemy z chodzeniem, do najwygodniejszych środków transportu nie należą. Japończycy z Nano-Optonics Energy postanowili więc ulżyć takim osobom i stworzyli coś znacznie bardziej komfortowego.

Udało im się skonstruować Unimo, czyli teoretycznie jednoosobową, zmotoryzowaną sofę. Dosłownie sofę, ponieważ urządzenie ma bardzo wygodne siedzisko, pod którym ukryto elektryczny silnik oraz gumowe gąsienice dzięki którym fotel się przemieszcza.

Całość jest sterowana niewielkim joystickiem zainstalowanym w podłokietniku, a jako, że zamiast tradycyjnych kółek zainstalowano gąsienice, mobilność wózka znacząco wzrosła, a więc może się on obracać w miejscu, a także wspinać się po schodach, czego tradycyjny wózek inwalidzki w żaden sposób nie potrafi. Rozpędza się natomiast do 6 km/h.

Unimo korzysta z litowo-fosforowych baterii, które ładują się około 5,5 godziny. Zastosowanie niezależnego zawieszenia pozwala unosić gąsienice, a przez to pokonywać stopnie o wysokości nawet 15 cm. Projektanci wyposażyli też urządzenie w wygodny system siadania i wstawania. Tylna część wózka unosi się o 30 stopni, dzięki czemu wygodniej jest wstać. Poza tym pozycja siedzenia może być ręcznie regulowania.

Unimo waży 95-100 kg i może przejechać do 20 km na jednym ładowaniu baterii.

Źródło: Nikkeibp.co.jp

You may also like...