Systemy walki ze spamerskimi połączeniami są w iPhonach mało użyteczne

iOS 13 dostał rozwiązania, które w teorii mają chronić przed spamerskimi połączeniami. W przypadku sprzętu Apple rozwiązania te są jednak niezbyt pomocne.

Użytkownicy smartfonów są od lat atakowani spamerskimi połączeniami, wykonywanymi przez różne firmy. Zwykle są to różnego rodzaju telemarketerzy, bombardujący nas propozycjami usług finansowych, garnków. Albo innego rodzaju produktów, które nie są nam do niczego potrzebne.

Od pewnego czasu operatorzy komórkowi starają się walczyć z tym zjawiskiem za pomocą technologii STIR i SHAKEN. Ich rolą jest weryfikacja połączenia i sprawdzenie czy pochodzi z prawdziwego numeru telefonu, a nie z fałszywego. Systemy te sprawdzają też, czy połączenia nie wykonuje robot, jak to zwykle bywa w przypadku spamerów. Tak przynajmniej dzieje się w przypadku urządzeń z systemem Android, które wyświetlają informacje “rozmówca zweryfikowany”.

Na iOS do tej pory było zupełnie inaczej, gdyż system nie wspierał technologii STIR oraz SHAKEN. Ich obsługa pojawiła się dopiero w iOS 13, którego premiera odbyła się kilka dni temu. Teoretycznie jest to dobra wiadomość, gdyż powinno to ograniczyć liczbę spamerskich połączeń. W praktyce okazuje się jednak, że sprzęt Apple na ekranie połączenia nie wyświetla informacji o weryfikacji połączenia.

Pojawia się dopiero w logach połączenia. Innymi słowy, podczas odbierania połączenia nie widzimy informacji, że rozmówca został zweryfikowany. Oczywiście jest i tak znacznie lepiej niż było. Ale głównym zadaniem tej funkcji jest dostarczenie użytkownikowi informacji przed odebraniem połączenia.

Użytkownikom pozostaje tylko mieć nadzieję, że Apple to niebawem zmieni.

iOS 13

Źródło

You may also like...