iOS oraz Android mają większość rynku smartfonów

Co prawda w smartfonach pojawia się wiele systemów operacyjnych, to jednak królują na nim tylko dwa i to Android do spółki z iOS mają w swym posiadaniu aż 91 procent jego rynku.

Tak udało się ustalić IDC, która przygotowała raport, podliczający ilość urządzeń działających na poszczególnych systemach operacyjnych. Mimo, że istnieją smartfony korzystające z takich systemów, jak Bada, BlackBerry, Linux oraz Windows Phone, to jednak właśnie Android oraz iOS mają w swym posiadaniu najwięcej urządzeń, kontrolując 91 procent rynku.

Dokładniej mówiąc, na czwarty kwartał 2012 roku, Android miał 70,1 procent rynku, zaś iOS 21. BlackBerry, Windows Phone, Linux oraz inne systemy, łącznie kontrolowały tylko 8,9 procent rynku, przy czym najwięcej przypadło go w udziale właśnie systemowi BlackBerry, którego obecność oszacowano na 3,2 procent.

W analogicznym okresie 2011 roku wynik ten wyglądał nieco inaczej i wówczas Android miał 52,9 procent rynku, iOS 23 %, zaś BlackBerry aż 8,1 %. Jak widać, w ciągu roku najwięcej straciła właśnie firma RIM. Policzono też ilość smartfonów obecnych w rękach konsumentów i tak w czwartym kwartale 2012 roku do sklepów trafiło 227,8 miliona urządzeń. Rok wcześniej było ich tylko 160,8 miliona.

Największym graczem na rynku smartfonów, jest naturalnie Samsung. Ten koreański konglomerat ma w swym posiadaniu aż 42 % rynku smartfonów z Androidem.

Źródło: Androidcommunity.com

You may also like...