iPad Pro dostał zabezpieczenie przed podsłuchem

iPad Pro dostał nową funkcję pozwalającą lepiej chronić prywatność użytkowników. Automatycznie odłącza mikrofon, chroniąc w ten sposób przed podsłuchiwaniem.

Nasze komputery i laptopy są urządzeniami, do których włamać się można stosunkowo łatwo. Istnieje bowiem wiele narzędzi, które znacznie to ułatwiają. A jako że posiadają wbudowane kamery i mikrofony, zdolny haker może je zmienić w sprzęt do inwigilacji, podglądając i podsłuchując swą ofiarę. O ile obiektyw kamery można zasłonić, by uniknąć podglądania, to dużo trudniej jest to zrobić z mikrofonem.

Apple przed podobnym scenariuszem chroni użytkowników MacBook’ów, który dzięki chipowi Apple T2, automatycznie wyłącza sprzętowe mikrofony. Teraz koncern wprowadził te same rozwiązanie także do tabletów, wyposażając w nie model iPad Pro. Użytkownicy tegorocznego modelu tabletu zaczęli bowiem skarżyć się na wyłączający się mikrofon. Gdy podłączano do tabletu zewnętrzny mikrofon, a następnie go zamykano, ten przestawał działać.

Szybko okazało się, że nie jest to wada sprzętu, lecz nowa funkcja bezpieczeństwa. Jej zadaniem jest zapobieganie nagrywaniu dźwięku przez jakiekolwiek oprogramowanie. I to nawet z rootem lub dostępem do kernela. Musimy jednak pamiętać, że w celu skorzystania z funkcji powinniśmy posiadać specjalny typ futerału posiadający certyfikat MFI. Na pewno będzie to więc działać z oficjalnymi akcesoriami Apple, ale też z niektórymi produktami firm trzecich.

Przed zakupem warto się jednak upewnić, że faktycznie posiadają wspomniany certyfikat.

iPad Pro

Źródło

You may also like...