iPady mogą być groźne dla zdrowia

Apple wypuszczając na rynek osłonę ekranu Smart Cover, chciało ułatwić życie posiadaczom iPadów. Tymczasem okazuje się, że w określonych przypadkach taka osłona może zaszkodzić.

Smart Cover jest osłoną ekranu wyposażoną w magnesy, dzięki którym trzyma się powierzchni obudowy. I to właśnie one mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób z wszczepionym kardiowerterem, czyli defibrylatorem serca, ponieważ potrafią to urządzenie wyłączyć. Niebezpieczeństwo objawia się w momencie, gdy osoba z kardiowerterem np. zaśnie z tabletem ułożonym na piersi.

Odkryła to 14-letnia Gianna Chien, a było to częścią jej naukowego eksperymentu szkolnego. I mimo, że nie zwyciężyła, to wkrótce jej odkrycie stanie się przedmiotem dyskusji 8,000 lekarzy, którzy zjadą się do Denver, na konferencję Heart Rhythm Society.

Niektóre urządzenia po zabraniu magnesów same powracają do normalnej pracy, jednak część z nich wymaga ręcznej aktywacji, co może stanowić spore niebezpieczeństwo dla pacjenta, stwarzając sytuację zagrażającą jego życiu. Tym bardziej, że jak odkryła Chien, około 30 procent pacjentów z kardiowerterem, jest narażonych na to niebezpieczeństwo.

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...