Jaguar ma pomysł na bezpieczniejszą nawigację samochodową

Koncern Jaguar Land Rover przedstawił kolejną niezwykłą technologię, która może poprawić bezpieczeństwo na drodze. Jest nią nowy pomysł na nawigację samochodową.

Jaguar Land Rover jest jednym z niewielu producentów samochodów, który nie boi się przekraczać granic technologii motoryzacyjnej. Koncern w przeszłości prezentował już m.in., przezroczyste samochody, wirtualne przednie szyby oraz kilka innych rozwiązań, podnoszących bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu. Tym razem należąca do Hindusów marka, zaprezentowała nowy pomysł na bezpieczniejszą nawigację samochodową.

Jak wiemy, w dzisiejszych czasach podróżowanie bez nawigacji byłoby bardzo trudne. Problem w tym, że potrafi rozpraszać uwagę kierowcy, co może prowadzić do wypadku. Koncern zaprojektował więc technologię, która wskazówki dotyczące trasy, dostarcza w zupełnie inny sposób.

Zamiast wizualnych oraz głosowych wskazówek jak obecnie, wykorzystuje temperaturę. A ściślej mówiąc kierownicę, której podgrzewane fragmenty mogą informować kierowcę o konieczności skrętu.

Nowa technologia nazywa się Sensory i powstała we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Glasgow. Celem pomysłodawców tego rozwiązania jest ograniczenie rozpraszania uwagi kierowcy. Zamiast patrzeć na ekran nawigacji wskazujący gdzie należy skręcić, otrzyma te same informacje za pomocą kierownicy, co poprawi bezpieczeństwo na drodze. Jej określone części będą się bowiem rozgrzewały do temperatury 6 stopni lub chłodziły, zastępując w ten sposób strzałki.

Funkcjonalność nowej technologii nie musi jednak ograniczać się tylko do wskazówek nawigacji. Producent uważa, że można by je wykorzystać również do innych celów. Na przykład do alarmowania kierowcy o nadchodzącym załamaniu pogody i ograniczeniu widoczności. Albo o kończącym się paliwie w baku samochodu.

Póki co jest to tylko koncepcja i producent na razie nie zamierza montować tej technologii w swych autach. Ja natomiast widzę jedną istotną przeszkodę, która może uczynić ją bezużyteczną. Wiele nowoczesnych samochodów ma podgrzewaną kierownicę, niezwykle przydatną zimą. Grzeje wówczas cały wieniec, a wtedy wskazówek nawigacji nie dałoby się wyczuć. Ciekawe jak inżynierowie brytyjskiej marki zamierzają to rozwiązać.

bezpieczeństwo na drodze

Źródło: Jaguarlandrover.com

You may also like...