Japończycy zrobią zdjęcia Marsa w rozdzielczości 8K

Japońska agencja kosmiczna JAXA planuje misję na Marsa, której celem jest wykonanie zdjęć planety w 8K. Do tego zadania powstanie specjalna kamera wideo.

Japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła kilka szczegółów zapowiedzianej niedawno misji Martian Moons eXploration. Jej celem będzie wykonanie zdjęć powierzchni Księżyca oraz Marsa w ultra wysokiej rozdzielczości 8K. W realizacji tejże misji pomoże Japan Broadcasting Corporation (NHK), które specjalnie do tego celu skonstruuje odpowiednią kamerę.

Sprzęt zainstalowany na pokładzie statku kosmicznego, posłuży do sfotografowania z orbity powierzchni obu ciał niebieskich zarówno w 4K, jak i w 8K. Jeśli misja się powiedzie, pozwoli uzyskać pierwsze zdjęcia planet w wysokiej rozdzielczości, wykonane z tak niewielkiej odległości.

JAXA

Prace nad statkiem kosmicznym dla misji MMX wciąż trwają, ale na pewno zakończą się do jej startu, który zaplanowano na 2024 rok. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim wyjaśnienie pochodzenia księżyców Marsa. A także rzucenie światła na ewolucję marsjańskiego systemu na przestrzeni lat.

Niestety JAXA nie planuje transmisji wykonanych zdjęć na Ziemię, więc nie zobaczymy ich zbyt szybko. Agencja zamierza wprawdzie przesłać część materiałów, ale większość z nich zmagazynuje na specjalnym nośniku i wyśle w kapsule, która powróci na planetę.

Powodzenie misji oznacza wielki krok milowy dla eksploracji tych planet. W połączeniu z próbkami zebranymi przez łaziki, znacznie poszerzy to wiedzę naukowców o otaczającym nas wszechświecie.

Źródło

You may also like...