Japonia rozpoczyna nadawanie w 8K. Pierwszym pokazanym filmem jest 2001: Odyseja Kosmiczna

Japonia rozpoczęła właśnie transmisję pierwszego kanału telewizji satelitarnej w rozdzielczości 8K. Pierwszym filmem dostępnym w tej jakości jest 2001: Odyseja Kosmiczna.

Berlińskie targi IFA pokazały nam, że telewizory 8K w niedalekiej przyszłości wejdą do powszechnego użytku. Oczywiście wymaga to wsparcia ze strony nadawców telewizyjnych, ale takowe zaczyna być powoli zapewniane.

Japońska NHK, rozpoczęła właśnie pierwszą satelitarną transmisję sygnału telewizyjnego w jakości 8K. Pierwszym filmem udostępnionym w tej jakości jest kultowa produkcja “2001: Odyseja Kosmiczna”. Wytwórnia Warner Bros., specjalnie pod kątem tej prezentacji, ponownie zeskanowała taśmę filmu, by uzyskać w ten sposób odpowiednią rozdzielczość. Oczywiście obraz to nie wszystko. Transmisja zawiera również 24 kanały dźwięku, dla zapewnienia lepszych wrażeń podczas oglądania.

NHK zapewnia, że nowy kanał o nazwie BS8K, będzie nadawał przez 12 godzin dziennie. Zobaczymy na nim nie tylko filmy, ale też programy informacyjne oraz rozrywkowe. W planach są także transmisje na żywo z Włoch, prezentujące popularne atrakcje turystyczne, kulturę i historię tego kraju, a także lokalne potrawy.

Dostęp do kanału w tej jakości nie jest jednak tani. Obecnie telewizory 8K oferuje m.in., Samsung, a kosztują one 15 tys. dolarów. Dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć tuner do odbioru telewizji satelitarnej, obsługujący transmisje w tej jakości, który kosztuje 2200 dolarów. Nie można też zapomnieć o kilku kablach HDMI do podłączenia sprzętu oraz przewodach do zestawu audio.

Na razie jest to więc bardzo droga rozrywka, ale jak każda nowinka technologiczna, z biegiem czasu ceny sprzętu z pewnością spadną.

telewizji satelitarnej

Źródło: Bbc.com

You may also like...