Kasita: mikro-domy dla studentów

W miastach jest coraz mniej wolnej powierzchni do zabudowy mieszkaniowej, a ceny mieszkań rosną. Dlatego dużym większym powodzeniem cieszą się mniejsze, znacznie tańsze mieszkania, takie jak mikro-domy dla studentów, realizowane w ramach projektu Kasita.

Kasita to projekt mikro-domów przeznaczonych do dużych miast, które można łatwo transportować z miejsca na miejsce. Jest to więc idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Firmy mogą w nich umieścić swych pracowników na czas pobytu w danym mieście, a następnie przenieść ich do innego miasta wraz z domami. Gdy musimy się przenieść do innego miasta, wystarczy tylko zlecić transport domu. Natomiast firma załaduje go na TIR’a i wszystkim się zajmie.

Kasita jest na razie na etapie planowania i prototypów, ale zapowiada się bardzo interesująco. Są to w zasadzie niewielkie kawalerki powierzchni około 20 m kw., w której znajduje się salon; przechodnia łazienka z prysznicem; niewielka kuchnia z lodówką i piekarnikiem konwekcyjnym, zmywarką i suszarką, a także płytą indukcyjną do gotowania; oraz gabinet do pracy. Są oczywiście meble, szafy na ubrania itp.

Mieszkanie jest także inteligentne, więc powita właściciela powracającego z pracy, dopasowując temperaturę wnętrza do jego upodobań, włączając oświetlenie oraz jego ulubioną muzykę. Sterowanie poszczególnymi systemami możliwe będzie natomiast poprzez gesty i komendy głosowe.

Pierwsze domy projektu Kasita powstają w przyszłym roku w Austin. W kolejnym roku planowana jest ich budowa w 10 amerykańskich miastach. Koszty takich domów nie zostały jeszcze podane, ale wiadomo już, że będzie można je wynająć za kwotę 600 dolarów miesięcznie. Jak na warunki dużych metropolii nie jest to drogo, gdyż np. w San Francisco wynajem mieszkania z jedną sypialnią to koszt rzędu 3 tysięcy dolarów miesięcznie. W planach są także wersje domów przeznaczone dla studentów.

mikro-domy dla studentów

mikro-domy dla studentów

mikro-domy dla studentów

mikro-domy dla studentów

mikro-domy dla studentów

mikro-domy dla studentów

Źródło: Kasita.com

You may also like...