Klocki LEGO doskonałym materiałem chroniącym przed zimnem

Naukowcy z Uniwersytetu Lancaster doszli do bardzo ciekawych wniosków, badając klocki LEGO. Ich zdaniem mogą stanowić nie tylko świetny materiał izolacyjny, ale też całkiem niezły budulec.

Trudno znaleźć osobę, która przynajmniej raz nie bawiła się klockami LEGO. Ta uwielbiana na całym świecie zabawka, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ale nie ma się czemu dziwić, gdyż pozwala wyczarować praktycznie wszystko, począwszy do średniowiecznych zamków, poprzez działającego peceta, a kończąc na replikach samochodów.

Klocki LEGO materiałem izolacyjnym przyszłości?

Okazuje się jednak, że choć klocki są zabawką, to mogą mieć poważniejsze zastosowania. Zbadali je naukowcy z Uniwersytetu Lancaster, którzy doszli do bardzo ciekawych wniosków. Ich zdaniem klocki mogą być nie tylko całkiem niezłym budulcem, ale też doskonałą izolacją przed zimnem. A sprawdzili to mrożąc je do temperatury niemal zera absolutnego.

Największym atutem klocków jest ich konstrukcja, która sprawia, że żaden inny materiał nie jest potrzebny do ich spajania ze sobą. Dzięki niezwykłej precyzji wykonania, nie ma konieczności stosowania żadnego kleju, a mimo to będą ściśle trzymały się razem. W ten sposób można zbudować konstrukcję, która praktycznie nie ma żadnych szczelin i dzięki temu ma wyjątkowo niską przewodność cieplną. Dodatkową zaletą tego produktu jest tworzywo ABS, z którego powstają. To bardzo tani materiał, który z powodzeniem wykorzystuje się w drukarkach 3D.

Warto nadmienić, że standardowa struktura klocków LEGO nie jest już chroniona patentem. Ważność ostatniego z nich upłynęła w 1978 roku. A to oznacza, że praktycznie każdy może stworzyć standard cegieł o konstrukcji i łączeniach podobnych do popularnej zabawki. I nie potrzebuje na to żadnych pozwoleń.

Otwiera to bez wątpienia drogę do nowych technologii w budownictwie. Być może za jakiś czas, nowe domy będzie się budowało w podobny sposób jak z klocków. Nie trzeba będzie używać cementu, więc budowanie stanie się szybsze i zdecydowanie tańsze.

Jeśli macie ochotę dokładniej zapoznać się z wynikami przeprowadzonych badań, to znajdziecie je na tej stronie.

klocki LEGO

Źródło

You may also like...