Koniec ze sprzedażą aplikacji? Apple chce je wypożyczać

Apple przekonuje deweloperów do zmiany modelu dystrybucji aplikacji. Amerykańska firma chce ich skłonić do tego, by zamiast sprzedawać, udostępniali je w modelu subskrypcyjnym.

Przez lata cyfrowe sklepy z mobilnymi aplikacjami funkcjonowały na doskonale wszystkim znanych zasadach. Jeśli producent oferował taką możliwość, użytkowników mógł pobrać aplikację za darmo lub za nią zapłacić. Wygląda jednak na to, że w przyszłości forma dystrybucji oprogramowania dla urządzeń mobilnych, może ulec poważnej zmianie.

Przynamniej w przypadku Apple, które chciałoby aby deweloperzy przestali sprzedawać aplikacje i zaczęli je wypożyczać. Chodzi oczywiście o pieniądze, gdyż taka zmiana zapewniłaby nie tylko większe zyski producentom programów. Amerykański koncern również by na tym skorzystał, gdyż bierze standardowe 20 procent prowizji od każdej subskrypcji. Innymi słowy, im więcej zarobiliby producenci, tym większe zyski miałoby również Apple.

Ponoć Apple jest bardzo zaangażowane w realizację tej koncepcji. Jak donoszą media, przedstawiciele firmy w zeszłym roku odbyli w Nowym Jorku tajne spotkanie z największymi producentami oprogramowania, by namówić ich na wprowadzenie pomysłu w życie. Podczas spotkania, firma Tima Cooka przedstawiła także kilka przygotowanych planów subskrypcji, z których deweloperzy mogliby korzystać. Trudno jednak powiedzieć jak mogłoby to wyglądać, gdyż żadnych szczegółów na razie nie znamy. Nie wiadomo więc, czy pomysł objąłby wszystkie aplikacje, czy też może tylko specjalistyczne oprogramowanie.

Z punktu widzenia użytkownika, taka zmiana nie byłaby jednak zbyt korzystna. Opłacanie abonamentu byłoby bowiem bardziej kosztowne niż jednorazowy wydatek na zakup danej aplikacji. Pozostaje więc tylko mieć nadzieję, że firma z Cupertino nie zdecyduje się na taki krok.

aplikacji

Źródło: Cultofmac.com

You may also like...