Popularna aplikacja kontroli rodzicielskiej wraca do App Store

Do cyfrowego sklepu App Store powróciła popularna aplikacja do kontroli rodzicielskiej OurPact. Usunięto ją ze względu na ryzyko naruszenia prywatności.

Kilka miesięcy temu z App Store usunięto popularną aplikację OurPact, zapewniającą rodzicom pełną kontrolę nad smartfonami ich dzieci. Była to część większej akcji, podczas której amerykańska firma wyrzuciła ze sklepu aż 11 z 17 najpopularniejszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Powodem tej decyzji, jak wyjaśnił potem koncern, były obawy związane z bezpieczeństwem oraz naruszeniem prywatności użytkowników.

Problem dotyczył technologii Mobile Device Management, używanej przez producentów tego typu aplikacji. Było to narzędzie dające zewnętrznym firmom dostęp do informacji zapisanych w urządzeniu. Twórcy OurPact bronili się jednak przed zarzutami wyjaśniając, że MDM nie dawał dostępu do prywatnych danych, takich jak emaile, kontakty, czy historia połączeń. Aplikacja w żaden sposób nie naruszała więc prywatności, mimo iż faktycznie gromadziła niektóre dane. Twórcy twierdzili jednak, że były w pełni anonimowe i wykorzystywano je do podniesienia funkcjonalności programu.

Wiele firm uważało, że było to celowe działanie Apple. Amerykański koncern oskarżano o celowanie w aplikacje konkurujące z jej własną funkcją ScreenTime, oferującą podobne możliwości. Przywrócenie do sklepu aplikacji OurPact może sugerować, że zarzuty wcale nie były takie bezpodstawne.

Producenci aplikacji na pewno ucieszyli się z decyzji koncernu. Jak wyjaśnili twórcy, zanim ją usunięto program miał na koncie 3,5 mln pobrań, zaś 80 procent przychodu pochodziło właśnie ze sklepu Apple.

OurPact

Źródło: Reuters.com

You may also like...