Kryptowaluta Petro zablokowana przez Biały Dom

Kilka dni temu Wenezuela oficjalnie wprowadziła do obrotu swą narodową kryptowalutę o nazwie Petro. Niestety Biały Dom, dekretem podpisanym przez Trumpa, właśnie ją zablokował.

Wenezuela stoi obecnie na skraju bankructwa, zaś nałożone przez USA sankcje gospodarce jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Rząd stworzył więc własną kryptowalutę o nazwie Petro, która miała pomóc ograniczyć nieco skutki tychże sankcji. Może to być jednak trudne, gdyż Biały Dom właśnie ją zablokował.

Na mocy dekretu podpisanego przez Trumpa, żaden amerykański obywatel lub firma nie może kupować lub przyjmować wenezuelskiej kryptowaluty w ramach zapłaty za produkty lub usługi. Amerykański Departament Skarbu po wszczętym śledztwie uznał bowiem wprowadzenie cyfrowy pieniądza za naruszenie nałożonych sankcji gospodarczych. Dodam, że Petro jest kryptowalutą wspieraną od narodowych zasobów ropy naftowej, a jej kurs jest uzależniony od jej cen.

Jak donosi Reuters, amerykańskie władze uznały Petro za oszustwo, którego celem jest defraudacja pieniędzy międzynarodowych inwestorów. Warto dodać, że Wenezuela tylko w ciągu pierwszego dnia przedsprzedaży swej kryptowaluty, zarobiła na niej 735 mln dolarów.

Petro

Źródło: Whitehouse.gov

You may also like...