Kryształy kwarcu wiecznym nośnikiem danych?

Oglądając Supermana, zapewne widzieliście gdy bohater w swej samotni miał kryształy kwarcu będące nośnikami danych. Naukowcy uważają, że są w stanie skonstruować takie same.

Kilka dni temu pisałem o zaprezentowanej podczas targów CES 2013 płycie DVD, która jest w stanie przechować nasze dane przez 1000 lat. To imponujące osiągnięcie, lecz zupełnie blednie w obliczu innej technologii. Wykorzystując kryształy kwarcu pozwoliłaby przechowywać dane nawet przez 300 milionów lat.

Nad wspomnianą technologią pracują wspólnie Hitachi oraz Kiyotaka Miura, naukowiec z Uniwersytetu Kyoto, a rezultaty ich prac są bardzo obiecujące. Udało im się stworzyć okruchy szkła kwarcowego, które mogą przechować dane przez kilkaset milionów lat, bez utraty nawet jednego bita. Kryształy są szerokie na dwa centymetry i grube na 2 milimetry. A znajdują się w nich cztery warstwy niewielkich kropek wykonanych za pomocą lasera.

Wspomniane kropki zawierają binarne informacje, a jako że zatopiono je w kwarcu, są całkowicie odporne na erozję. I nie tylko na erozję, ale także na ciepło, wodę, a nawet chemikalia. W czasie testów wystawiano je przez dwie godziny na temperaturę około 1,000 stopni Celsjusza i nie wywołało to żadnego efektu.

Co prawda pojemność takiego kryształu odpowiada tylko płycie CD. Zawsze można jednak dodać kolejne warstwy, które co prawda zwiększą rozmiar kryształu, ale też pozwolą przechować więcej danych.

Trudno jednak sądzić, że to rozwiązanie upowszechni się tak jak płyta DVD. Ale jeśli kiedyś wyruszymy do gwiazd, kryształowe dyski mogą być niezłym sposobem na zabranie ze sobą dużej ilości danych oraz ich zapewnienie im bezpieczeństwa.

kryształy kwarcu

Źródło

You may also like...