Księżyc dostanie własną sieć 4G do transmisji danych

Już wkrótce znowu rozpoczną się loty na Księżyc, więc trzeba zapewnić astronautom sprawną łączność. Nasz naturalny satelita otrzyma więc niebawem własną sieć 4G, pozwalającą na komunikację z Ziemią.

Rządy wielu państw oraz prywatne korporacje już jakiś czas temu zapowiedziały plany eksploracji Księżyca oraz budowy tam stacji naukowych. Aby jednak można było takie projekty realizować, potrzebny jest sprawny system łączności pozwalający przesyłać dane i komunikować się z Ziemią.

W przyszłym roku poleci tam również pierwsza misja zrealizowana dzięki prywatnym funduszom. Będzie ona wspierana wspólnym wysiłkiem niemieckiego operatora Vodafone, Nokii oraz Audi, dzięki którym powstanie tam infrastruktura służąca do łączności z Ziemią.

Jej budową zajmie się Nokia pełniąca rolę technologicznego partnera. Fiński koncern opracuje kosmiczną sieć komunikacji, bazującą na niewielkich przekaźnikach o masie mniejszej niż torba cukru. Vodafone z kolei zapewni sygnał 4G, który umożliwi transmisję z powierzchni Księżyca obrazu o wysokiej rozdzielczości. Firmy zdecydowały się na sieć 4G, zamiast dużo szybszej 5G, gdyż nowy standard jest wciąż w fazie testowej i nie jest na tyle stabilny, by zapewnić przekaz z kosmosu.

W realizacji projektu pomogą także naukowcy z berlińskiej firmy PTScientists. Cały osprzęt zostanie wysłany na Księżyc w przyszłym roku i dotrze tam na pokładzie rakiety Falcon 9 należącego do kosmicznego konsorcjum Space X, zarządzanego przez Elona Muska.

sieć 4G

Źródło: Reuters.com

You may also like...