Księżyc z własnym satelitą? Niezwykły plan NASA

NASA ma dalekosiężne plany podboju kosmosu, które jak pisałem, mogą zostać całkowicie zniszczone przez kosmiczne promieniowanie. Ale nie przeszkadza to agencji w wymyślaniu nowych planów. Jeden z nich zakłada by Księżyc dostał własnego satelitę.

Najnowszym, wyjątkowo śmiałym pomysłem, jest zapewnienie naszemu Księżycowi własnego satelity. NASA planuje skonstruować automatyczny prom, który schwyta ważącą ponad 500 ton asteroidę. A następnie umieści ją na orbicie naszego naturalnego satelity.

Plan jest taki, by duży kamyk krążący wokół Księżyca, był swoistą tarczą dla Ziemi i chroniłby ją przed nadlatującymi asteroidami. Wystrzelenie takiego promu przy pomocy rakiety Atlas V kosztowałoby około 2,6 miliarda dolarów, a więc znacznie więcej, niż wyniosły koszty wysłania na Marsa łazika Curiosity.

Czy na pewno jest to rozsądne wyjście? A co stałoby się, gdyby przypadkiem taka krążąca wokół Księżyca asteroida, została trafiona meteorem, który wytrąciłby ją z orbity i posłał w kierunku Ziemi? Wówczas mielibyśmy spory problem.

Księżyc

Źródło: Theverge.com

You may also like...