Łączność 5G przez satelitę może pojawić się już w 2025 roku, cena będzie zachęcająca
Europejska Agencja Komiczna potwierdza, że implementacja komunikacji 5G przez satelitę, może być opłacalna. Taki dostęp może kosztować klienta zaledwie 6 dolarów miesięcznie.
Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała wyniki badań potwierdzające, że wdrożenie łączności 5G przez satelitę może być opłacalne. Zdaniem jej przedstawicieli, już wkrótce każdy będzie mógł korzystać z tej formy komunikacji, a jej koszty nie będą zbyt wysokie.
5G przez satelitę już w 2025 roku?
Mimo, że system łączności 5G wprowadzono do użytku kilka lat temu, to wciąż jej dostępność jest ograniczona głównie do dużych miast. Nadal istnieje mnóstwo martwych punktów, gdzie technologia nie jest dostępna i użytkownicy smartfonów muszą korzystać z sieci 4G LTE. Wkrótce może się to zmienić, gdyż powstaną zupełnie nowe sieci, oferujące łączność 5G za pośrednictwem satelity.
ESA w 2019 roku uruchomiła projekt Space for 5G & 6G, w ramach którego utworzono konsorcjum składające się z Airbus Defense and Space, Instytutu Fraunhofera i Uniwersytetu Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium. Przeprowadzono także badania mające ocenić opłacalność tego projektu.
Atrakcyjna cena dla użytkownika
Okazało się, że da się to zrobić, a według ESA, pierwsze sieci zapewniające łączność 5G przez satelitę, mogłyby zacząć działać już na początku przyszłego roku. Oczywiście na początku oferowałyby niższą przepustowość, ale już w 2032 roku byłyby dostępne pełne możliwości tej technologii. A jako że koszty działania systemu nie byłyby zbyt wysokie, to realistyczna cena dla użytkowników mogłaby wynieść nieco ponad 6 USD (ok. 24 zł) miesięcznie. Oczywiście byłby to koszt podstawowej usługi. Pełny dostęp z maksymalną prędkością transmisji i dużym pakietem danych, byłby prawdopodobnie znacznie droższy.
W badaniu stwierdzono, że niezbędne są dalsze prace rozwojowe i optymalizacja technologii. Pozwoli to wprowadzić taki mobilny system komunikacyjny na orbitę. Przede wszystkim potrzebne są większe i cięższe satelity. To wiązałoby się z koniecznością wyposażenia ich w bardziej wydajne i lepsze systemy napędowe, które utrzymywałyby je na orbicie. Należy również ulepszyć technologię anten, aby poradzić sobie z oczekiwaną ilością danych.
Być może już niebawem, dzięki temu projektowi, będziemy mogli korzystać z sieci 5G bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Oczywiście wszystko zależy od kosztów usługi, ale na razie pomysł wygląda bardzo obiecująco.
Technogadżet w liczbach