LG Display opracowało dwustronnie składany ekran OLED

LG Display pokazało na CES 2023 prototyp smartfona z 8-calowym składanym ekranem OLED. Można go składać w obie strony, a producent deklaruje, że jest bardzo wytrzymały.

Samsung bez wątpienia spopularyzował składane smartfony, oferując swym klientom czwartą już ich generację. Technologia samych ekranów jest jednak wciąż rozwijana i doskonalona. Natomiast technologiczne koncerny co jakiś czas prezentują najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

Podczas targów CES 2023 mieliśmy okazję zobaczyć najnowszy prototyp składanego wyświetlacza opracowany przez inżynierów LG Display. Na stoisku koreańskiej marki pokazano smartfon z 8-calowym ekranem zwanym “360-degree Foldable OLED”, który składa się nie w jedną lecz w dwie strony.

Urządzenie przypominające Samsunga Galaxy Fold można więc złożyć ekranem do wewnątrz lub na zewnątrz. A także ustawić jak namiot, z panelem znajdującym się po zewnętrznej stronie. LG Display twierdzi, że taki ekran pozwala używać sprzętu w wielu różnych trybach. To jednak zależałoby już od producentów sprzętu oraz twórców aplikacji wykorzystujących jego możliwości.

Wadą takiej technologii jest jednak wytrzymałość ekranów, które w przypadku składania dwustronnego muszą być jeszcze trwalsze. LG zapewnia, że nowy panel jest znacznie mocniejszy od od tego co oferuje konkurencja. Producent zapewnia, że może wytrzymać aż 200 tys. złożeń, co w teorii powinno wystarczyć na wiele lat użytkowania. Poza tym wyposażono go w specjalny mechanizm składania, który minimalizuje ryzyko powstania zmarszczek.

Nie wiadomo na razie czy jakaś firma byłaby zainteresowana wykorzystaniem tej technologii w swym sprzęcie. Zaprezentowane przez LG Display urządzenie sugeruje jednak, że jest już niemal gotowa do wprowadzenia na rynek. Oczywiście nie musi ograniczać się tylko do smartfonów.

OLED
Źródło: Businesskorea

Źródło

You may also like...