Problemy techniczne znowu opóźniają premierę Librem 5

Inżynierowie firmy Pursim pracujący nad bezpiecznym smartfonem Librem 5, znowu przesuwają premierę. Sprzęt trafi do sklepów dopiero 15 listopada.

Od wielu miesięcy firma Pursim próbuje wprowadzić na rynek bezpieczny smartfon Librem 5. Urządzenie bazujące na systemie Linux, zapewnić ma użytkownikom poziom ochrony niedostępny na sprzęcie z Androidem oraz iOS. Niestety ciągłe problemy techniczne powodują, że producent znowu musi przełożyć premierę sprzętu. Nie uda się też dotrzymać kolejnego terminu, gdyż firma właśnie poinformowała o opóźnieniu.

Według pierwotnych planów Librem 5 miał trafić do sprzedaży 29 października. Twórcy napotkali jednak problem z przegrzewaniem się procesora, który muszą rozwiązać zanim sprzęt trafi do klientów.

Pursim wybrało dość niezwykłą strategię dystrybucji swego sprzętu. Smartfon trafia do nabywców partiami, co z punktu widzenia nabywcy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pierwsi klienci są bowiem traktowani jak króliki doświadczalne. Muszą zgłaszać producentowi błędy, które ten stara się rozwiązać zanim wyśle kolejną partię. W pierwszej partii urządzeń o nazwie Aspen, pojawiło się kilka dość poważnych problemów. Związane są z anteną oraz lokalizacją procesora, która nie pozwala efektywnie odprowadzać ciepła.

W drugiej partii o nazwie Birch problem z anteną powinien zniknąć, ale kłopoty dotyczące przegrzewania się spowodują opóźnienie dostawy. Sprzęt trafi do klientów dopiero 15 listopada. Firma liczy jednak na to, że do 26 listopada uda się już dostarczyć wszystkie egzemplarze. Producent zakłada bowiem, że nie będzie już więcej żadnych problemów.

Niestety oznacza to również, że w partiach Birch oraz Chestnut nie uda się naprawić przegrzewającego się procesora. Producent musi więc załatwić to za pomocą oprogramowania, zapewne ograniczając częstotliwość taktowania. Rozwiązanie problemu wymaga bowiem przeprojektowania całej płyty głównej. Producent odłożył więc tę kwestię na czwartą partię o nazwie Dogwood, która pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kolejna partia o nazwie Evergreen planowana na drugi kwartał, powinna więc być wolna od tego problemu.

Librem 5

Źródło

You may also like...